A opět vaříme….

Po téměř roční přestávce z důvodů vládních opatření se v sobotu 2. října 2021 opět sešly členky ZO ČSŽ, p.s. Petrovice a ženy z Polska ke společnému vaření. Jednalo se o III. ročník „Vaříme přes hranice“ v rámci projektu Synergie. 

Této akci předcházela společná schůzka ve Středisku kultury v Golkowicích s ženami z „Kola gospodyň wiejskich“. Na schůzce jsme se dohodly, co budeme vařit a co chceme ochutnat.

A co se tedy vařilo?

Vařil se slezský žurek, moravský vrabec/ výpečky/, kyselé zelí a houskový knedlík. České skupince v kuchyni letos „ velela“ paní  Marie Blatoňová. Pomocnicemi byly paní Dagmar Debré, paní Brigita Votková a Jana Piegrzymová. Do příprav slavnostního menu se aktivně zapojily i ostatní ženy. Chystaly a zdobily stoly, připravovaly jednohubky/ kanapki/. Členky naší ZO se pokusily i o kreativní výtvory: na talířích se objevily berušky z rajčátek, okurkoví a olivoví broučci i salámové zvonečky. Ženy z Golkowic přivezly svůj upečený chléb i domácí škvarky a věnečky s krémem. My jsme je na oplátku pohostily svatebními koláčky paní Marie Blatoňové, jablkovým hřbetem paní Martiny Kostkové nebo ovocnými zákusky paní Marie Skaličkové. Osobní dáreček- upletené ponožky pro každou ženu z Golkowic připravila paní Jana Piegrzymová.

Jak to všechno dopadlo?

Výborně – co se uvařilo, to se snědlo. Akce se povedla. 

Myslíme si, že společné vaření má pro nás ženy smysl. Během tří společných vaření jsme viděly, jak se připravují některé slezské nebo polské polévky: baršč, bigos, žurek. Naše členky zase seznámily ostatní ženy s přípravou např.: svíčkové, českého bramborového salátu. Sbíráme recepty, které bychom pak chtěly použít do kalendáře receptů, který bychom vydaly v roce 2023.

Děkuji všem ženám, které se v sobotu podílely na pěkné akci a obecnímu úřadu   za finanční příspěvek, který nám pomohl tuto akci uskutečnit.

 „Neseďte doma, přijďte mezi nás!“         účastnice akce: Jarmila Tyrlíková